Centrum Nauki Kopernik



Kopernik jest jednym z największych w Europie centrów nauki.

Wystawy

W Koperniku znajdziesz około 400 eksponatów, a także przestrzeń warsztatową Majsterni i Teatr Wysokich Napięć. Zachęcamy także do wizyty w Parku Odkrywców oraz Planetarium Niebo Kopernika, gdzie znajduje się wystawa „Patrz: Ziemia”.

Laboratoria

Laboratorium chemiczne, biologiczne i fizyczne oraz laboratorium robotyczne Centrum Nauki Kopernik to miejsca niezwykłe. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem naszych specjalistów samodzielnie wykonuje się tu niezwykłe doświadczenia. Podczas zajęć odkryjecie w sobie pasje, o jakie się nie podejrzewaliście!

Warsztaty

W Koperniku dzieje się wiele. Wśród różnych działań organizujemy także szereg warsztatów, o których piszemy w tej częściu serwisu. Mamy propozycje dla nauczycieli, a także dla rodziców i dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Dla dzieci Wolne myśli i marzenia sięgające gwiazd

Planetarium to miejsce dla Was. To właśnie tu z bohaterami naszych filmów odbędziecie nieziemskie przygody! Zbudujecie kartonową rakietę, polecicie w kosmos, będziecie sterować statkiem kosmicznym, pochodzicie po Księżycu, zobaczyć powierzchnię Marsa, zajrzycie do wnętrza gwiazd i popatrzycie z oddali na nasz Układ Słoneczny. I kto wie, może w przyszłości dołączycie do grona naukowców, badaczy i konstruktorów, którzy zajmują się eksploracją Kosmosu i poszukują życia na innych planetach?

Do planetarium zapraszamy Was jak tylko skończycie 3 lata. Mamy dwa Was film zatytułowany „Pod jednym niebem” opowiadający o tym, jak Wielki Ptak, którego może znacie z Ulicy Sezamkowej wybrał się z kolegami na Księżyc.

Dla nieco starszych (takich, którzy zaczynają chodzić do szkoły) polecamy film „Polaris” o wyjątkowym spotkaniu niedźwiedzia polarnego Władimira i pingwina Jamesa, którzy razem konstruują wspaniały pojazd kosmiczny i lecą w kosmos, aby zrozumieć  pewne zjawisko związaną z Ziemią. A dlaczego ich spotkanie jest takie niezwykłe? A to dlatego, że jak na pewno wiecie, w rzeczywistości niedźwiedź polarny i pingwin, nigdy się nie spotkają, ponieważ mieszkają na dwóch przeciwległych biegunach. No chyba, że zobaczą się w zoo.

„Sekrety kartonowej rakiety” to także film dla dzieci szkolnych. Bohaterowie tego filmu – dwoje dzieci – poznają planety Układu Słonecznego podczas swojej podróży w kosmos na własnoręcznie zbudowanej kartonowej rakiecie.

Najstarszych natomiast zapraszamy na wszystkie pozostałe filmy w planetarium. Jednak szczególnie polecamy film „Na skrzydłach marzeń”, który powstał w naszych studiu graficznym i opowiada o marzeniu człowieka o lataniu. Jesteśmy z tego filmu bardzo dumni ponieważ zdobył wiele nagród na całym świecie.

Dzieci w wieku 5-12 lat zapraszamy wraz z rodzicami na specjalne interaktywne Koncerty dla dzieci, odbywające się raz w miesiącu. Koncerty łączą dziecięcą ciekawość i wrażliwość na muzykę z obserwacjami nieba.

Pamiętajcie, że po wizycie pod kopułą możecie zwiedzić też wystawę „Patrz: Ziemia”, która znajduje się na 3 poziomach planetarium i opowiada o obserwacjach Ziemi z kosmosu. Możecie zrobić sobie zdjęcie w skafandrze astronauty, dotknąć meteorytu czy wyjrzeć przez okno stacji kosmicznej.

Jak zwiedzać?

Przychodząc do Kopernika, możesz zostać aż do godziny jego zamknięcia. Jednak nie przejmuj się, jeśli nie zobaczysz wszystkiego. Jest tu tyle atrakcji, że jest to praktycznie niewykonalne podczas jednorazowej wizyty. Nasi zwiedzający goszczą u nas średnio 3 do 5 godzin i często do nas wracają.

Kieruj się ciekawością

Kopernika się nie zwiedza. Nie mamy wyznaczonych ścieżek ani przewodników. Śmiało! Daj się ponieść tej swobodzie! Kieruj się własną ciekawością, tym, co Cię zainteresuje i zwróci Twą uwagę. Możesz odkryć pasje, o jakie nawet się nie podejrzewałeś.

Dotykalne eksponaty

Eksponaty w Koperniku to nie są przedmioty w złoconych ramach. To swego rodzaju stacje doświadczalne, które bez Twojego udziału, akcji, zaangażowania – pozostają martwe. Napis „nie dotykać”, szklane gabloty, zakaz rozmawiania? Zapomnij! W Koperniku wszystkiego musisz dotknąć, sprawdzić, przekręcić, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć – aby uruchomić eksponat. Nie jesteś przyzwyczajony do takiego zachowania? Krępujesz się? Nie szkodzi. Poobserwuj przez chwilę, jak robią to dzieci. Prawdopodobnie po chwili udzieli Ci się atmosfera.

Na naszych wystawach znajdziesz kilkaset eksponatów. Część z nich budujemy samodzielnie w naszym warsztacie. Inne sprowadzamy z zagranicy, jeszcze inne udoskonalamy. Wszystkie testujemy wraz ze zwiedzającymi, po to, aby dane zjawisko pokazać jeszcze lepiej, piękniej, dokładniej.

Precz z ocenami!

W Koperniku nie ma testów wiedzy i sprawdzania, co potrafisz. Zapomnij o tej szkolnej atmosferze. Czegokolwiek byś nie zrobił – nie popełnisz błędu. Nie bój się poprosić animatora o rozwianie swoich wątpliwości. Nikt Cię tu nie ocenia. Pamiętaj: nie ma głupich pytań!

Pytaj i eksperymentuj!

Od dziecka przyzwyczajano Cię do pobierania i rozumienia instrukcji – a następnie podążania za wskazówkami. Nie pytałeś, lecz udzielałeś odpowiedzi. Koniec z tym! Wątp, testuj! Może odkryjesz nowe zastosowanie naszego eksponatu, którego nawet nie przewidzieliśmy? Nie przyjmuj na wiarę. Szukaj dziury w całym.

Nie musisz wszystkiego rozumieć

Pozwól sobie powiedzieć „nie wiem”, „nie pojmuję”. Jeśli temat Cię szczególnie zaciekawi – sam poszukasz odpowiedzi. Pamiętaj, że mogą Ci w tym pomóc nasi animatorzy.

Wracaj do nas

Nie tylko dlatego, że oferta Kopernika stale się zmienia. Wracaj także po to, aby dokończyć to, co zacząłeś. Nie doświadczyłeś wszystkiego? Nie dotknąłeś wszystkich eksponatów? To zupełnie naturalne. Jest ich tyle, że trudno wypróbować wszystkie podczas jednej wizyty.

Opowiedz nam o sobie

Uczymy się od Ciebie o tym, jak zaprojektować najlepsze eksponaty i zaaranżować najciekawsze wystawy. Naszych animatorów nie tylko możesz o wszystko zapytać – możesz im również opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

 

 

 

Źródło: kopernik.org.pl, facebook.com/CentrumNaukiKopernik




Godziny otwarcia

Pon–Pt 09:00–18:00, Sb–Nd 10:00–19:00.


Bilety

Bilet normalny : 31 PLN (dni powszednie)
Bilet normalny: 33 PLN (w weekendy, wakacje, święta i inne dni wskazane przez Centrum Nauki Kopernik)
Bilet ulgowy: 21 PLN (dni powszednie)
Bilet ulgowy: 22 PLN (w weekendy, wakacje, święta i inne dni wskazane przez Centrum Nauki Kopernik)


Kontakty

Infolinia
tel. 22 596 4 100
info@kopernik.org.pl


Referencje


Adres

Warszawa
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa