Centrum Innowacji PRZEJŚCIE (Filia nr 13 MBP we Wrocławiu) - odpowiedź na wyzwania XXI wieku
Miejska Biblioteka Publiczna od lat stara się wyznaczać nowe standardy rozwoju bibliotek jako miejsc spotkań nie tylko z książką, lecz również z kulturą multimedialną i nowymi technologiami. Centrum Innowacji PRZEJŚCIE stanowi odpowiedź na wyzwania, które przynosi XXI wiek, w którym dominuje szybki Internet, smartfony, media społecznościowe, gry wideo. Dlatego zagoszczą w nim nowe technologie takie jak VR, druk 3D, gaming, game development oraz gamifikacja i programowanie.
Poprzez realizację warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów, przeznaczonych dla różnych środowisk i grup wiekowych będziemy uczestniczyć w rozwijaniu kompetencji cyfrowych i przeciwdziałać e-wykluczeniu, pośredniczyć w nabywaniu praktycznych umiejętności korzystania z nowych technologii w sposób kreatywny i przede wszystkim świadomy.
W zbiorach biblioteki czytelnicy znajdą: literaturę z zakresu informatyki, robotyki, IT a także powieści graficzne, komiksy i gry planszowe. Będą mogli również skorzystać z elektronicznej bazy książek - Ibuków, e-prasy.
Zadania
- Centrum szkoleniowe dla bibliotekarzy, edukatorów z instytucji kultury i szkół Wrocławia i Dolnego Śląska w zakresie innowacyjnych form edukacji wykorzystujących nowe technologie.
- Praca nad digital literacy – pracownia edukacji czytelniczej i medialnej dla młodych ludzi oraz seniorów: oferta e-prasy, gier planszowych, komiksów oraz przestrzeń dla swobodnego korzystania z Internetu oraz nowych technologii; nauka korzystania z czytników E-Ink, smartfonów, tabletów oraz nowoczesnego oprogramowania.
- Walka z e-wykluczeniem, wyrównywanie szans młodzieży, osób starszych oraz obcokrajowców poprzez zajęcia grupowe oraz tutoring 1x1 prowadzony przez wolontariuszy.
- Gaming i game development oraz gamifikacja – projektowanie gier, fabuł, tworzenie postaci, animacja, grafika, wspólne rozgrywki, projektowanie gier planszowych, gamifikowanie literatury pięknej na smartfonach jako nowoczesny sposób zachęcania do czytelnictwa.
- Rozwój branż kreatywnych – prototypowanie postaci z książek przy użyciu druku 3D, AR/VR, design, kodowanie.
Odbiorcy
Oferta Centrum stworzona została w myśl zasady all ages - all levels. Dedykowana jest dla:
- Bibliotekarzy bibliotek publicznych oraz szkolnych.
- Edukatorów z wrocławskich i dolnośląskich instytucji kultury.
- Nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
- Seniorów,
- Dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem grup wykluczonych.
- Mieszkańców Wrocławia.
Ekologia i nowoczesność
Centrum Innowacji położone jest w przebudowanym Przejściu Świdnickim i stanowi pierwszą przestrzeń kultury i edukacji zlokalizowaną na bardzo ruchliwym trakcie komunikacyjnym będącą jednocześnie oazą zieleni i ekologii w centrum miasta, które walczy ze smogiem. Design wnętrza opiera się na sześciokątach, jednych z najdoskonalszych kształtów w przyrodzie, takich jak plastry miodu czy płatki śniegu. Sześciokąty tworzą półki, siedziska i ścianki. W tym samym kształcie zaplanowane zostały stoły, które dają szerokie możliwości kombinacji w aranżacji przestrzeni. Kolorystycznym akcentem jest zielony chrobotek reniferowy, który doskonale prezentuje się w sąsiedztwie surowego drewna, uspokaja oraz pobudza kreatywność tworząc idealne miejsce do pracy i relaksu. Posiada także pozytywny efekt akustyczny wyciszający pomieszczenie. Ten zielony akcent zapewni odprężenie i ukojenie w natłoku zadań i pracy.
Całość wnętrza (ponad 300 m2 powierzchni użytkowej) podzielona jest na pięć głównych stref:
- Strefa informacyjna – miejsce zarządzania Centrum.
- Strefa gier i zabaw – organizowanie turniejów gier planszowych oraz gier interaktywnych, prezentacja nowinek technologicznych.
- Strefa konferencyjna – wielofunkcyjne miejsce spotkań, wystaw, prezentacji, organizacji warsztatów w większym gronie.
- Strefa warsztatów – dedykowana edukacji małych grup: kursy, szkolenia komputerowe w mniejszym gronie.
- Strefa relaksu – e-czytelnia, gdzie można się zrelaksować, skorzystać z tabletów, e-czytników.
Oferta edukacyjna dla szkół
Being Avatar
Warsztat z wykorzystaniem VR
Poniedziałek, godz. 10.00-11.30 / grupy 25 os
koszt: 10 zł/os
Formuła warsztatów oparta jest o grę rozgrywającą się w przestrzeni VR, w której uczestnicy mogą przekonać się, jak łatwo możemy zmienić swoją tożsamość, jak zmienne jest doświadczanie własnego ciała i jak łatwo oszukać nasze zmysły. Warsztaty są swoistym wprowadzeniem do rozumienia fenomenu technologii VR i szerokich możliwości zastosowania jej w różnych dziedzinach życia społecznego. Młodzież dowie się jak osiągnięcia nauki o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu wpływają na rozwój VR.
Uczestnicy warsztatu zostaną zapoznani z podstawowymi pojęciami i eksperymentami z zakresu percepcji ciała oraz oddziaływania rzeczywistości wirtualnej na umysł człowieka. Przy pomocy nakładanych na głowę gogli, zestawu czujników ruchu oraz odpowiedniego oprogramowania w uczestnikach warsztatu zostanie wzbudzone poczucie obecności w wirtualnym świecie, oraz ucieleśnienie wirtualnego ciała. Technologia zostanie wykorzystana do wywołania atrakcyjnych iluzji percepcyjnych, takich jak iluzja posiadania ciała innego niż własne, bądź iluzja przebywania w kilku miejscach równocześnie. Uczestnicy będą mieć m.in poczucie, że ich ciała rosną lub zmniejszają się, a także wchodzą w interakcje z wirtualnymi avatarami.
Prezentowane zjawiska oraz teorie będą odnoszone do zastosowań praktycznych. Trzymając się przykładu ucieleśnia wirtualnego ciała – przedstawione zostaną badania nad redukcją uprzedzeń rasowych, gdzie osoby badane wirtualnie ucieleśniały ciało osoby czarnoskórej, czy problemów z akceptacją własnego ciała, tak częstych u młodzieży. Uczestnicy będą także zachęcani do testowania własnych pomysłów, modyfikowania eksperymentów, konstruowania hipotez i ich uzasadniania.
Na koniec zaprezentowane zostaną także inne gry VR wskazujące na różne zastosowania tej technologii.
Warsztaty wzmacniające funkcje poznawcze
Warsztat z wykorzystaniem VR
Poniedziałek, godz. 12.00-13.30 / grupy 25 os
koszt: 10 zł/os
VR może być narzędziem usprawniającym nasze funkcjonowanie – m.in. wspierając zdolności poznawcze naszego mózgu. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak przy użyciu tej technologii mogą ćwiczyć pamięć i koncentrację.
Warsztaty łączą wiedzę teoretyczną z zakresu współczesnej psychologii i neurologii dotyczącą utrzymania naszych funkcji poznawczych w jak najlepszej formie bez względu na wiek. Wskażemy na funkcjonalny aspekt VR, jej praktyczne zastosowane i niezwykle intuicyjny, prosty i przyjemny sposób użytkowania.
Uczestnicy zostaną zaznajomieni z wynikami najnowszych badań wskazujących na wpływ VR na wielozmysłowe przyswajanie wiedzy. Prowadzący wyjaśnią na podstawie najnowszych badań jak działa pamięć, jak uczymy się różnych treści, odpowiedzą na pytanie na ile gry ćwiczące umysł naprawdę działają, a na ile przesadnie przedstawia się płynące z nich korzyści i czym jest transfer efektów treningu. Następnie uczestnicy zostaną zaznajomieni ze sprzętem i z pomocą asystentów i wolontariuszy, po nałożeniu gogli, grać będą w gry poprawiające funkcje kognitywne. Będą to proste rozgrywki, odbywające się w przyjemnych i relaksujących środowiskach wirtualnych.
Naucz się uczyć, czyli o metodach skutecznego zapamiętywania
warsztat: klasy 7-8 SP, liceum
środa, godz. 9.00-11.00
prowadzi: Aneta Siwka
bezpłatne
W trakcie warsztatów podpowiemy, jak szybko zapamiętywać nowe informacje, wyjść z klatki szablonowego myślenia i zwiększyć swą zdolność do myślenia twórczego. Spróbujemy odkryć naturę umysłu i pokażemy – krok po kroku – jak doskonalić pamięć! Uczestników warsztatu zapoznamy z ograniczoną metodę studiowania, będącą rodzajem algorytmu pozwalającego na zwiększenie skuteczności uczenia się i skrócenie czasu nauki.
Wrocław, jakiego nie znacie
prezentacja / wykład: klasy 5-8 SP
środa, godz. 9.00-11.00
prowadzi: Aneta Siwka
bezpłatne
Uczestnikom zajęć pokażemy nieznane historie miejsc dobrze znanych: starych kamienic, kościołów i mostów, które mijamy każdego dnia. Opowiemy historię niedźwiadka, który przysiadł na murach średniowiecznej baszty, zajrzymy na dziedziniec Biblioteki Ossolineum, który kryje wiele tajemnic... Na chwilę staniemy na miejskich rogatkach, odwiedzimy miejsce kapitulacji twierdzy Wrocław, spróbujemy odnaleźć kamienie stulecia i wybierzemy się w wirtualną podróż środkiem lokomocji, który znikł z ulic Wrocławia całkiem niedawno… Postaramy się przekonać wszystkich uczestników zajęć, że warto odkrywać historię Wrocławia. Bywa zaskakująca!
Wizjonerzy sci-fi
prezentacja / wykład / dyskusja: klasy 7-8 SP, liceum
środa, godz. 9.00-11.00
prowadzi: Grzegorz Karpicki
bezpłatne
Prezentacja klasycznych powieści sci-fi i ich odniesień do współczesnej nauki. Podczas zajęć spróbujemy zastanowić się jak do tej pory ziściły się wizje pisarzy i jak możemy przewidywać nadchodzącą przyszłość.
Drukarstwo: od Gutenberga do druku 3D
wykład / warsztaty / dyskusja: klasy 1-4 SP
środa, godz. 9.00-11.00
prowadzi: Nina Jasianek
bezpłatne
Wynalazek druku to jeden z najważniejszych momentów historii. To dzięki wynalazkowi Gutenberga dostęp do literatury stał się łatwiejszy. Co dokładnie działo się potem? Zapraszamy do CI Przejście, które na moment zamienimy w kapsułę czasu…
Opowiemy, jak radzono sobie z dostępem do wiedzy przed wynalezieniem druku, kim był Gutenberg i dlaczego nie wzbogacił się na swoim wynalazku, co to jest drzeworyt i miedzioryt oraz czym się od siebie różnią. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze druki i inkunabuły, współczesne techniki druku książek oraz na czym dokładnie polega druk 3D. Pokażemy drogę, jaką pokonał druk od XV w. do dzisiaj.
Harmonogram zajęć oraz cennik - http://www.biblioteka.wroc.pl/przejscie/harmonogram-i-cennik
Obsługa konta bibliotecznego / CI PRZEJŚCIE - http://www.biblioteka.wroc.pl/przejscie/obsluga-konta-bibliotecznego
Źrodło: biblioteka.wroc.p, facebook.com/ciprzejscie/
Godziny otwarcia
Pon–Wt 10:00–19:00, Śr 12:00–16:00, Czw–Pt 10:00–19:00, Sb 12:00–18:00.
Kontakty
71 798 64 99
przejscie@biblioteka.wroc.pl
Referencje
Adres
Wrocławul. Świdnicka 19