„Przygotowanie otoczenia i przygotowanie nauczyciela to praktyczny fundament naszego wychowania. Postawa nauczyciela musi zawsze wynikać z miłości. Dziecku zawsze należne jest pierwsze miejsce.” Maria Montessori, „Domy Dziecięce”.
Cytat ze strony internetowej Międzynarodowej Akademii Montessori:
"W naszej Akademii pragniemy stworzyć prawdziwie domową atmosferę. Pragniemy stworzyć miejsce wolne od ograniczeń jakie niesie ze sobą edukacja konwencjonalna.
Wierzymy w fundamentalne prawo wszystkich dzieci do realizowania swojego potencjału kreatywności.
Z zaangażowaniem tworzymy pozytywne otocznie, w którym dziecko powierzone naszej opiece będzie traktowane z szacunkiem i zostanie zachęcone do tego, aby stać się odpowiedzialną, rezolutną i otwartą jednostką, mającą poczucie celu.
Filozofia naszej placówki została zainspirowana ideą edukacji i wychowania człowieka, zgodną z założeniami dr Marii Montessori. Naszym celem jest wychowanie samodzielnego, wierzącego
we własne siły i przekonanego o własnej wartości dziecka.
Nasza Akademia to miejsce, w którym Dzieci uczą się za pośrednictwem zmysłów, bezpośredniego działania i doświadczenia, zgodnie z własnym tempem rozwoju, zainteresowaniami, możliwościami i ograniczeniami. Aby zapewnić Dzieciom optymalne warunki do działania i doświadczania, wszystkie sale w Akademii wyposażone są w oryginalne materiały, zwane materiałem rozwojowym Marii Montessori.
Wierzymy, że inteligencja nie jest ustalona w momencie urodzin oraz że potencjał ludzki jest nieograniczony. Wiemy, że dzieci uczą się poprzez przykład, dlatego stosujemy pozytywne wspieranie, zachęcamy do robienia postępów oraz zwracamy uwagę na indywidualne wysiłki, jak również na poziom rozwoju w przeciwieństwie do skupiania się na zasadach i konsekwencjach.
Kiedy dzieci wierzą, że są zdolne i samodzielne, odnoszą sukcesy w szkole i starają się z wszystkich sił poprzez działanie. My dokładamy wszelkich starań, aby dać dziecku poczucie odpowiedzialności i zachęcić do bycia dumnym z robienia czegoś samemu.
Program Żłobek
Uporządkowanie, spokój, bezpieczeństwo i dużo troski to hasła przewodnie naszej przestrzeni dla najmłodszych w żłobku Montessori. Maluszki łatwo się w niej odnajdują i zaspokojona jest ich naturalna potrzeba porządku, rozwijania samodzielności, ciekawości i eksploracji. Domowe, komfortowe otoczenie sprzyja naturalnemu rozwojowi.
Życie praktyczne
W tym obszarze wspieramy malucha w dążeniu do samodzielności. Małe dzieci uwielbiają uczyć się i od razu sprawdzać to w działaniu. Dzięki codziennym praktycznym ćwiczeniom dzieci mają możliwość zdobywania nowych umiejętności, które będą niezbędne w dalszym procesie edukacji. Praktyczne ćwiczenia budują koncentrację, skupienie, koordynację ręka-oko, koordynację wzroku od lewej do prawej, od góry do dołu. Ćwiczenia te zapewniają również dziecku poczucie spełnienia i sukcesu. W skład ćwiczeń praktycznych wchodzą ( grupa toddlersów 18 m-cy do 2,5 lat) m.in.: zamiatanie, dbanie o rośliny i zwierzęta, mycie, nalewanie, nakrywanie do stołu i przygotowanie posiłków. Opieka nad samym sobą jest częścią kształtowania i zdobywania życiowej niezależności. Mycie rąk, twarzy, ubieranie, i sprzątanie są częścią codziennej rutyny.
Sensoryka
Obszar edukacji sensorycznej jest niezbędny do tego aby móc poznać świat przez własne zmysły. Dzieci mają możliwość dotykania, smakowania, wąchania, słuchania i oglądania wszystkiego, co znajduje się w klasie. Każdy materiał z otoczenia edukacyjnego jest przyjazny i bezpieczny dla dziecka. W takich warunkach dziecko uczy się ufać swojemu otoczeniu i tworzy więź z miejscem, do którego codziennie wraca.
Język
Na tym etapie rozwoju dziecko uczy się opanowywać język a wkrótce zacznie go używać. Eksplozja mowy zaczyna się w wieku około 2 lat. Do tego czasu dziecko może powiedzieć więcej niż 100 słów ale rozumie znacznie więcej. Dzieci są w tym wieku zdolne również do budowania krótkich zdań. To ogromny postęp, gdyż pokazuje w jaki sposób dziecko zaczyna rozumieć, że znaczenie pochodzi od sposobu łączenia słów. Rozmowy między dziećmi w tym wieku są istotną częścią dnia.
Sztuka i muzyka
Muzyka i sztuka to kolejne istotne aktywności, które wzbogacają rozwój dziecka. Malarstwo, ciastolina, piosenki, śpiew, klaskanie do muzyki, taniec i gra na instrumentach tworzą piękną przestrzeń do interakcji między dziećmi, nauczycielami. Muzyka sprawia, że w mózgu dziecka powstaje coraz więcej połączeń nerwowych. Te połączenia pomogą dziecku w zdobywaniu wiedzy, w niemal każdym obszarze późniejszej edukacji. Muzyka jest również przyjemnością do malucha. Może go pobudzać, ale także uspokoić i dać poczucie komfortu.
Prace artystyczne skupiają się na sferze zmysłowej i fizycznej. Poprzez operowanie pędzlem i przenoszenie farby na papier - dziecko wykonuje stosunkowo skomplikowane zadanie, wymagające skupienia i koncentracji. Powtarzalność i systematyczność ćwiczeń czyni dziecko zręcznym i przygotowuje do wykonywania coraz bardziej skomplikowanych czynności oraz używania coraz bardziej zaawansowanych narzędzi.
Wyposażenie klas / zajęcia w ogrodzie
Meble oraz materiały składające się na wyposażenie klas wewnątrz oraz przestrzeń na zewnątrz zostały zaprojektowane do rozwoju i nauki koordynacji oraz motorycznych umiejętności dziecka. Wspinaczka, pchanie, skakanie, bieganie i rzucanie to regularne zajęcia. Sprzęt jest miękki i wytrzymały, do wielokrotnego wykorzystania.
Przyroda
Stały kontakt z naturą to ważny elementem edukacji Montessori. Dzieci uczą się kochać i dbać o naturę poprzez interakcje ze zwierzętami w szkole i w domu. Ta miłość jest również pielęgnowana przez wyprawy do parku, sadzenie kwiatów, zbieranie warzyw, uprawy ogrodów i karmienie zwierząt.
Edukacja przedszkolna
Dzieci w przedszkolu Międzynarodowej Akademii Montessori uczą się przez samodzielne działanie z pomocami dydaktycznymi i mają zagwarantowany prawdziwie indywidualny tok nauki. W grupie panuje atmosfera szacunku a otoczenie jest estetyczne, uporządkowane i charakteryzuje się prostotą. Nauczyciel jest przewodnikiem a dziecko znajduje się w centrum pedagogiki. Dziecko jest uczone samodyscypliny i dokonywania właściwych wyborów.
Rozwój poznawczy
Ponieważ umysł 2,5-6-latka jest chłonny, najlepsze, co możemy zrobić, to podążać wyznaczonymi ścieżkami rozwoju mózgu. Dziecko w tym wieku przechodzi tzw. fazę sensytywną jeśli chodzi o przyswajanie języka, zarówno mówionego, jak i pisanego. Małe Dzieci są zafascynowane liczbami — ich zrozumienie otwiera nowy kierunek w poznawaniu świata. Montessoriańskie materiały matematyczne pomagają Dzieciom przyswoić pojęcia matematyczne zarezerwowane w edukacji konwencjonalnej dla Dzieci dużo starszych, np.: działania matematyczne w zakresie 9999. Pozwalają Dziecku na pełne zrozumienie matematyki, a nie tylko na znalezienie wyniku działania.
W przygotowane otoczenie Montessori wkomponowane są następujące przedmioty:
- biologia,
- geografia,
- historia,
- sztuka
- muzyka
Poprzez specjalnie zaprojektowane pomoce oraz przeprowadzanie na żywo doświadczeń. W dziedzinie geografii Dzieci uczą się nie tylko nazw kontynentów, krajów, ale także dowiadują się, jak wygląda życie codzienne ich mieszkańców. Małe Dzieci są urodzonymi badaczami. Obserwując i pielęgnując rośliny i zwierzęta znajdujące się w klasie nabierają ochoty, by dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu natury. Z kolei obcowanie ze sztuką i muzyką pozwala Dzieciom dać upust kreatywności i radości.
Materiały w otoczeniu Montessori zostały tak zaprojektowane, by zaprezentować jedno zjawisko w bardzo konkretny sposób (izolacja trudności). Pracując z nimi, Dzieci mogą same naprawiać swoje błędy, co pozwala na samokształcenie się. „Błędy" są uważane za niezbędną i pomocną część procesu edukacji. Materiały Montessori budują most miedzy znanym a nieznanym, pozwalają Dzieciom przejść od procesu nauczania, skoncentrowanego na szczegółach i doświadczeniach, do rozwinięcia myślenia abstrakcyjnego.
Rozwój fizyczny i motoryczny
Aby stać się niezależnymi dzieci muszą rozwinąć koordynację ruchową. Dzięki zadaniom Życia Codziennego, dzieci ćwiczą koncentrację, koordynację ruchów, małą motorykę. Materiał sensoryczny został zaprojektowany tak, by umożliwić dzieciom odpowiednie przyswojenie i analizę informacji jakie przekazują im niewykształcone jeszcze zmysły. Nauka przez słuchanie, wąchanie, dotykanie, obserwowanie i odkrywanie zapewnia wielostronny rozwój dziecka na tym etapie.
Edukacja wczesnoszkolna
Gruntowne, rzetelne i wszechstronne nauczanie w Niepublicznej Szkole Montessori nie jest tylko realizowaniem programu, ale czymś więcej. Tu Dzieci uczymy życia. Zarażamy je miłością do nauki, także poza szkołą, pokazujemy, jak wiele ona im daje oraz jak może być ciekawa. Bezcenna jest też świadomość Dziecka, że wiedza jest kluczem do rozumienia siebie.
W naszej szkole panuje atmosfera wzajemnej akceptacji i szacunku. Wspieramy indywidualne zainteresowania dzieci, ich talenty, kreatywność i wyobraźnię.
Wspieramy wykorzystywanie najnowszych technologii , tak aby uczniowie byli przygotowani do życia w społeczeństwie informacyjnym.
Dbamy o to aby nasi uczniowie potrafili pracować w grupie, skutecznie się komunikować i budować poprawne relacje z innymi.
Nasi uczniowie wierzą we własne siły i mają poczucie własnej wartości. Potrafią się uczyć oraz sprawnie analizować informacje.
Nasza szkoła realizuje ciekawe projekty edukacyjne, angażuje się w akcje społeczne i charytatywne.
Edukacja dwujęzyczna
W I etapie kształcenia w szkole podstawowej Dzieci uczą się w dwujęzycznej klasie trzyrocznikowej.
przeczytaj więcej o programie dwujęzycznym
Kompetencje cyfrowe
Kompetencje cyfrowe są ważną częścią współczesnych programów nauczania. Z powodzeniem integrujemy je w program montessori. Dzieci mają dostęp do pracowni komputerowej. W roku szkolnym 2018/2019 Międzynarodowa Akademia Montessori będzie należała do programu Cogito 21, który wspiera placówki edukacyjne w zakresie bezpiecznego i mądrego posługiwania się informacjami w sieci. Międzynarodowa Akademia Montessori przystąpiła również do ekscytującego programu Microsoft Innovative Educator ( MIE), który umożliwia wirtualne podróże po całym świecie i spotkania na żywo z ekspertami, uczniami i nauczycielami mieszkającymi na wszystkich kontynentach.
Biblioteka dwujęzyczna
W naszej Akademii uczniowie mają dostęp do literatury zarówno w języku polskim jak i angielskim. Akademia posiada serię książek wydawnictwa Oxford University Press - Oxford Reading Tree, która znakomicie wspomaga uczniów w nauce czytania w języku angielskim i jest zgodna z wytycznymi Cambridge Primary Framework.
Pracownie tematyczne
Międzynarodowa Akademia Montessori posiada doskonale wyposażoną pracownię komputerową, specjalnie zaaranżowaną przestrzeń dla programu Microsoft Innovative Educator, pracownię biologiczną, geograficzną, mini stację meteorologiczną w ogrodzie oraz bibliotekę dwujęzyczną.
Klasy trzyrocznikowe
Klasy wielorocznikowe już na etapie edukacji w szkole podstawowej, dają Dzieciom szansę rozwijania umiejętności według własnego tempa, a nie tempa narzuconego przez grupę rówieśników.
Program nauczania może być dostosowany indywidualnie do każdego ucznia. Grupa szkolna złożona z Dzieci w różnym wieku sprzyja wzajemnej wymianie doświadczeń, inspiruje, zapewnia optymalny rozwój społeczny. Pierwszy etap kształcenia w szkole podstawowej to, zgodnie z podstawą programową MEN, czas na wyrównanie różnic rozwojowych – nasze klasy trzyrocznikowe sprzyjają realizacji tego założenia.
Klasy szkolne w Międzynarodowej Akademii Montessori prowadzona jest przez dwóch wychowawców – nauczycieli montessoriańskich. Jeden z nauczycieli mówi do dzieci wyłącznie w języku angielskim.
Nasi podopieczni są wspierani w zakresie:
- krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów,
- współpracy i komunikacji,
- kreatywności i twórczego myślenia,
- obywatelskości,
- kompetencji cyfrowych,
- umiejętności przywódczych.
Pomoce rozwojowe Montessori
Każda sala lekcyjna w szkole podstawowej Montessori wyposażona jest w różne pomoce edukacyjne, które w terminologii pedagogiki montessori zwane są pomocami rozwojowymi. Wspierają one Dzieci w całym procesie edukacyjnym prowadzonym w szkole. W klasycznej sali jest tablica i ławki, a jedynym źródłem wiedzy – nauczyciel i podręczniki. Ciężko w takich warunkach o wszechstronne podejście do nauczanych treści, a wiemy przecież, że by dotrzeć do każdego Dziecka trzeba stosować różne metody. Decyduje o tym chociażby to, jaki jest sposób nabywania umiejętności przez Dziecko. Czy jest słuchowcem, wzrokowcem, czy kinestetykiem (takiemu Dziecku zazwyczaj jest najtrudniej w konwencjonalnej szkole podstawowej, gdyż uczy się przez działanie).
Bardzo ważnym elementem jest przygotowane otoczenie w szkole podstawowej, czyli wyłożone na półki materiały edukacyjne w szeroki sposób obrazujące konkretny dział.
Praca własna
Podczas zajęć lekcyjnych w szkole podstawowej, nazywanych pracą własną, Dziecko realizuje program w indywidualny sposób. Oznacza to, że gdy posiądzie jakąś umiejętność, nie musi czekać na innych, jak ma to miejsce w tradycyjnych szkołach, tylko od razu przechodzi do nowych treści. Z drugiej strony Dziecko, które potrzebuje więcej czasu na ćwiczenia nie działa pod presją tej części klasy, która poprzez to, że umie zaczynałaby się nudzić i przeszkadzać.
W trakcie pracy własnej prowadzonej w ramach zajęć szkoły podstawowej, Dziecko ma okazję nie tylko do indywidualnej nauki z nauczycielem, ale też może przećwiczyć daną umiejętność na kilku poziomach trudności przy użyciu pomocy dydaktycznych montessori, w które wyposażona jest każda sala.
Praca własna to też czas na rozwijanie zainteresowań. Ponieważ są to codzienne zajęcia trwające 3 godziny, uczeń ma wiele czasu na przepracowanie zadań obowiązkowych, dodatkowych oraz tych, które sam wybierze. W młodszych klasach szkoły podstawowej często są to projekty przyrodnicze w formie prezentacji do wystąpień publicznych, stworzenie quizu dla klasy czy plakatu z profesjonalnymi opisami cech osobniczych zwierząt. Warto nadmienić, że w tym czasie Dziecko nie musi siedzieć w ławce, może wybrać sobie miejsce, gdzie będzie się uczyć. Często decyduje o tym pomoc, którą wybierze, gdyż niektóre, takie jak linie czasu czy karty liczbowe do zabawy w bank potrzebują więcej przestrzeni.
W części popołudniowej obok kontynuacji pracy własnej pojawią się także zajęcia grupowe z plastyki, muzyki, informatyki, wychowania fizycznego oraz zajęcia dodatkowe zaplanowane wg zainteresowań Dzieci.
Zakres programu wczesnoszkolnego
Edukacja językowa
Pisanie - doskonalenie estetyki i tempa pisania, czytanie - doskonalenie płynności, poprawności i wyrazistości czytania, elementy literatury, poezja, gramatyka, korzystanie ze słowników, poezja.
Matematyka
Dodawanie, odejmowanie, mnożenie dzielenie, dzielenie liczb większych od tysiąca sposobem pisemnym, rozszerzenie zakresu liczbowego - liczby do 1 000 000, działania na ułamkach, mnożenie i dzielenie geometryczne, wprowadzenie do ułamków, geometria.
Geometria
Linie: części prostej, związki między prostymi; figury geometryczne; kąt; trójkąt i wielokąty oraz ich części; koło i jego części.
Nauka o kosmosie
Wstęp do nauki o wszechświecie, powstanie wszechświata, niebo nocą, Droga Mleczna.
Botanika
Świat przyrody, budowa rośliny - części i typy korzenia, łodygi, liścia, owocu, typy blaszek liściowych.
Zoologia
Gromada, bezkręgowce (skorupiaki, pajęczaki, owady, mięczaki, gąbki), kręgowce (ryby , gady, płazy, ptaki ssaki).
Chemia
Podstawy teorii atomowej, podstawy teorii molekularnej, stany skupienia, zmiany fizyczne i chemiczne, pierwiastki, mieszanki i mieszaniny, okresowy układ pierwiastków (20 podstawowych pierwiastków).
Eksperymenty naukowe
Erupcja wulkanu, chromatyka: rozdzielanie kolorów, detekcja skrobi, ruch wody w przyrodzie, przyciąganie ziemskie, zamarzanie, osmoza, rozszerzalność temperaturowa ciał stałych, napięcie powierzchniowe wody, erozja, siła słońca, przyciąganie magnetyczne, ładunek magnetyczny, sople mineralne, parowanie, działanie soli i inne, bariera dzwieku, powstawanie „ czarnej dziury”, fale sejsmiczne, przewodniki elektryczne, objętość płuc, puls krwi i wiele innych.
Geografia fizyczna i polityczna
System słoneczny: cykl ziemi, strefy czasowe, atmosfera Ziemi, klimat, geneza wszechświata, ukształtowania geograficzne, hydrosfera i litosfera Ziemi, ciśnienie powietrza, obieg wody w przyrodzie, typy chmur, globus, mapa świata i poszczególnych kontynentów, kontynenty, państwa i ich stolice, flagi, religie świata, style życia mieszkańców i wiele innych,
Historia
Pojęcie czasu, linia życia, prezentacja własnej historii, dni tygodnia, rok i jego części, zegar, określanie pory dnia, przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, wiek ziemi i wszechświata, pojęcie czasu przed naszą erą i naszej ery, linia życia Ziemi, skamieniałości, linia życia gatunku ludzkiego, podstawowe potrzeby ludzi (wprowadzenie: ubranie, żywność, bezpieczeństwo, obrona, transport, komunikacja, medycyna, religia), prehistoria: Egipcjanie, Rzymianie, Średniowiecze, Renesans, Nowożytność.
Sztuka
Kolory podstawowe i pochodne, kolory ciepłe i zimne, linia, kształty, proporcje, światło i cień, perspektywa.
Muzyka
Wychowanie muzyczne, kompozytorzy, percepcja muzyki, nauka o instrumentach.
Dodatkowo w ramach programu Montessori odbywają się zajęcia z Kultury, Życia Codziennego i Sensoryki.
Ocena opisowa i jej korzyści
W klasach 1-3 obowiązuje ocena opisowa, dająca obraz stopnia zaawansowania Dzieci w czytaniu, pisaniu czy rozumieniu zadań. Ocena opisowa uwzględnia indywidualny poziom opanowania materiału wyżej wymienionych umiejętności przez ucznia, nie stwarzając przy tym pola do rywalizacji. Taki podział ról rozwija umiejętność działania w zespole i uczy wzajemnego szacunku. Atmosfera przyjaźni i współpracy pozytywnie wpływa na całościowy rozwój Dziecka. W otoczeniu Montessori każdy uczeń kroczy własną drogą rozwoju i nie musi z nikim konkurować.
Prace domowe
W szkole podstawowej Montessori nie ma zadań domowych. Wszystkie elementy pracy Dziecka: poznanie, przećwiczenie i sprawdzenie wiadomości odbywa się na terenie szkoły podstawowej. Wprawdzie dzień szkolny ma nieco inny układ, ale o godzinie 16 uczeń idzie do domu i może prawdziwie odpocząć, tak jak my odpoczywamy po zakończeniu swojej pracy. Wyznajemy zasadę, że miejsce na profesjonalne nauczanie i naukę jest w szkole. Dziecko musi mieć czas na beztroski odpoczynek i po prostu cieszenie się Dzieciństwem. Z wiekiem wymagania rosną. Jednak szkoła nigdy nie przerzuca na Rodziców obowiązku douczania, tłumaczenia czy „ślęczenia” nad lekcjami. Dziecko nauczone przez nas samodzielnej pracy w domu wykonywać będzie różne projekty, analizy, rozważania z różnych dziedzin. Praca ta będzie miała charakter twórczy i sprowokuje Dziecko do wgłębienia się w zadane zagadnienia poznane podczas zajęć w szkole podstawowej."
Źrodło: ima.org.pl, facebook.com/montessoriwroclaw/
Kontakty
570 340 350
office@ima.org.pl
Referencje
Adres
Wrocławul. Wrocławska 25 55-080 Mokronos Górny
Jak się tam dostać?
Dojazd:
5 min Oporów 8 min Stadion Miejski Wrocław 9 min Muchobór Wielki
10 min IKEA/Bielany Wrocławskie 11 min Factory 18 min Magnolia Park
Dla dzieci mieszkających w centrum Wrocławia a pragnących uczęszczać do Akademii zapewniają dojazd do i ze szkoły Autobusem Szkolnym (usługa realizowana za dodatkową opłatą).
Przystanek - Parking Aquaparku
Przystanek - Parking Auchan