Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza


Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

To unikalne, nowoczesne Muzeum opowiada o powstaniu i losach książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, a wszystko uzupełnione ponad setką aplikacji i prezentacji multimedialnych – to efektowne zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę. Wystawy poświęcone „świadkom historii”: Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu, a także bogaty program edukacyjny i artystyczny Muzeum poszerzają tę perspektywę i pozwalają na podjęcie realnego dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej. Muzeum znajduje się w jednym z najpiękniejszych mieszczańskich budynków Wrocławia – Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6).

  • 18 sal wystawienniczych
  • kilkaset eksponatów
  • ponad sto aplikacji i prezentacji multimedialnych
  • przyjazne dla dzieci i rodziców
  • dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Wystawy stałe

Rękopis „Pana Tadeusza” to opowieść wprowadzająca nas w poetycką wizję Adama Mickiewicza, pokazująca świat polskiej szlachty pierwszej połowy dziewiętnastego wieku na niezwykle ciekawym tle polskiego i europejskiego romantyzmu oraz burzliwej historii ówczesnej Europy. Zabieramy widzów w podróż, podczas której poznają kluczowe inspiracje, historię powstania, świat przedstawiony i recepcję epopei. Pokazujemy również sam rękopis Pana Tadeusza, który jest najcenniejszym eksponatem Ossolineum i jednym z najwartościowszych zabytków polskiej kultury.

 

Misja: Polska to wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.

 

Źrodło: muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl, http://facebook.com/panatadeusza


Godziny otwarcia

Wt–Nd 10:00–18:00.


Bilety

Bilet indywidualny normalny: 20 PLN
Bilet indywidualny ulgowy: 10 PLN (ulga przysługuje: młodzieży uczącej się (z legitymacją szkolną/studencką) do 26. roku życia, emerytom i rencistom (na podstawie legitymacji), osobom niepełnosprawnym (na podstawie legitymacji/orzeczenia))
Bilet bezpłatny: Bezpłatnie (bilet przysługuje: posiadaczom Karty Polaka, osobom powyżej 75. roku życia, dzieciom do lat 6., opiekunom osób niepełnosprawnych (osoby niepełnosprawne kupują bilet wstępu zgodnie z cennikiem), pracownikom ZNiO (na podstawie identyfikatora), muzealnikom (na podstawie legitymacji), posiadaczom legitymacji ICOM)
W każdą niedzielę dla wszystkich zwiedzających: 1 PLN
Bilet rodzinny: 20 PLN (bilet przysługuje grupie od 2 do 6 osób, w tym przynajmniej 1 osoba musi mieć powyżej 18 lat i przynajmniej 1 osoba musi mieć poniżej 18 lat)


Kontakty

71 755 06 00


Referencje


Adres

Wrocław
Rynek 6