Muzeum Sztuki Mieszczańskiej powstało, jako oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, w 2000 roku. Specjalizuje się w gromadzeniu, opracowywaniu i prezentowaniu obiektów związanych z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami od czasów najdawniejszych po współczesność. Mieści się w najważniejszym budynku Wrocławia - Starym Ratusz. Usytuowana w centrum miasta, imponująca swą okazałością i bogactwem budowla, jest niekwestionowaną wizytówką stolicy Dolnego Śląska i jednym z najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie. Już sam Ratusz z doskonale zachowanym wystrojem wnętrz można uznać za główny eksponat Muzeum. Spośród jego wnętrz wyróżnia się Sala Wielka. Jej późnogotycki rodowód podkreślają imponujące sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz portale, zworniki i płaskorzeźby. Powierzchnia ponad 650 m2 zalicza ją do największych tego typu sal w gotyckich ratuszach Europy. Obok Sali Wielkiej, w dawnej kaplicy, zwanej dziś Salą Książęcą eksponowane są wyroby ze srebra, wykonane w warsztatach wrocławskich mistrzów złotniczych w okresie od XVI do XIX w. W Izbie Seniora Rady na tym samym piętrze podziwiać można zbiorowy portret rajców i ławników autorstwa Georg Scholza mł. z 1668 roku. Na uwagę zasługują także sale na parterze oraz w północnej przybudówce Ratusza. Szczególnie bogato zdobiona Sala Rady i nieco skromniejsza Kancelaria Rady. W najstarszej części Ratusza – Sali Mieszczańskiej podziwiać można Galerię Sławnych Wrocławian. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej jest także organizatorem wielu wystaw czasowych, w tym artystów o międzynarodowej sławie m.in.: Salvadora Dali, Joan Miró czy Andy Warhola .
Wystawy stałe
Galeria Sławnych Wrocławian
Wystawa marmurowych popiersi sławnych Wrocławian nawiązuje do tradycji zakładania miejsc poświęconych wybitnym postaciom bądź bohaterom narodowym - tzw. Walhall. Wystawę otwarto w 1997 roku w Sali Mieszczańskiej Starego Ratusza. Wśród prezentowanych na niej postaci znajdują się dawni obywatele miasta, których sława sięgała daleko poza jego granicę. Są wśród nich zarówno naukowcy, politycy, sportowcy oraz artyści, którzy żyli i działali w niemal wszystkich okresach historycznych. W Galerii znajdują się 26 klasyczne popiersia wykonane z marmurów śląskich przez znanych wrocławskich rzeźbiarzy. Ekspozycję otwiera książęca para: Henryk Brodaty (1168 – 1238) i św. Jadwiga (1170-1243), a zamyka zmarły w 2001 roku Henryk Tomaszewski – twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Można tu również zobaczyć rzeźbione podobizny m.in.: Ferdinanda Lassallea, Adolfa Andersena, Jana Mikulicza – Radeckiego, Edyty Stein (św. Teresy Benedykty od Krzyża), Gerharta Hauptmanna, Maxa Borna, Wandy Rutkiewicz i innych.
Arcydzieła Wrocławskiego Złotnictwa
Kolekcja wyrobów z metali szlachetnych, wykonanych w warsztatach wrocławskich mistrzów złotniczych od XVII do XIX wieku
Dzieje Starego Ratusza we Wrocławiu
Wystawa planszowa archiwalnych rycin, planów, pocztówek i zdjęć uzupełniona o materiały współczesne oraz komentarz dotyczący historii Starego Ratusza.
Lekcje muzealne
Dostępność terminów 2018:
- kwiecień: brak
- maj: brak
- czerwiec: brak
- wrzesień: dostępne
Lekcje dla przedszkoli i szkół podstawowych
- Tajemnice wrocławskiego Ratusza
- Historia wrocławskiego herbu
- Legendy Wrocławia
- Legendy polskie
Lekcje dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
- Tajemnice wrocławskiego Ratusza
- Historia wrocławskiego herbu
- Historia Samorządu Miejskiego
- Style w architekturze Ratusza
Warsztaty
Warsztaty dla przedszkoli
- ABC medalierstwa
Warsztaty dla szkół podstawowych (klasy 1-4)
- Postacie zaklęte w sklepieniach Ratusza
- Ciekawostki z życia wybitnych wrocławian
- ABC medalierstwa
Warsztaty dla szkół podstawowych (klasy 5-6) i gimnazjów
- Kara hańby w średniowieczu
- Ciekawostki z życia wybitnych wrocławian
- ABC medalierstwa
Warsztaty dla szkół ponadgimnazjalnych
- Kara hańby w średniowieczu
- Ciekawostki z życia wybitnych wrocławian
Lekcje i warsztaty w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej prowadzą pracownicy Działu Pedagogicznego.
Rezerwacje i informacje:
tel. 71 347 16 96 w. 332
tel. kom. 661 349 411
ijanicka@mmw.pl
ahaglauer@mmw.pl
dweiss@mmw.pl
Koszt: 5 zł od uczestnika (opiekunowie bezpłatnie). W ramach opłaty za zajęcia można samodzielnie zwiedzić dany oddział Muzeum.
Facebook Działu Pedagogicznego
Godziny otwarcia
Pon–Sb 10:00–17:00, Nd 10:00–18:00.
Kontakty
(71) 347-16-90
muzeum@mmw.pl
Referencje
Adres
WrocławStary Ratusz, Rynek 50 – 107 Wrocław