Park Mamuta



Teren przeznaczony na park Mamuta znajduje się pomiędzy rzeką Ślęzą a willową zabudową osiedla Oporów i zajmuje pas nieużytków pomiędzy dwoma mostami: istniejącym i planowanym do realizacji w najbliższych latach. Przy nich znajdują się dwie pętle komunikacji publicznej: tramwajowa z parkingiem (pętla Oporów) i autobusowa (pętla Aleja Piastów)

Powierzchnia terenu: ponad 13,5 ha

Wyróżniki krajobrazowe: MACIERZYŃSTWO, RODZINA I ZADUMANA ŚLĘŻANKA (art. Tadeusz Teller, 1975) − ciąg rzeźb z granitowych głazów, stojących przy ścieżce na wałach;

W pierwszym planie zabudowy Wrocławia (1928 r.) korytarz ekologiczny rzeki Ślęzy został wydzielony jako zielona oś, łącząca willowe osiedla w południowo-zachodniej części miasta. Współcześnie większą część tego pasa zajmuje zieleń nieurządzona, ale rejon Oporowa wyróżnia się szczególnie atrakcyjnym widokiem na drugi brzeg. Dominuje nad nim SZTUCZNE WZGÓRZE, Z CMENTARZEM WOJSKOWYM I POMNIKIEM ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO (proj. Łucja Skomorowska, 1979 r.) na szczycie. W pogodne dni można stamtąd oglądać oddalony masyw Ślęży – świętej góry Śląska. Od strony północnej wzgórze graniczy z parkiem i szkółką golfa, dalej zaś sąsiaduje z cmentarzem Grabiszyńskim – jedną z największych wrocławskich nekropolii. Malowniczością wyróżniają się również wały nadrzeczne, które zawdzięczają swoją tożsamość kamiennym postaciom Tadeusza Tellera. W ich uproszczonych formach można się doszukiwać związku z prehistorycznymi rzeźbami odkrytymi na stokach Ślęży.

Z tymi masowo uczęszczanymi terenami spacerowymi kontrastują nieużytki na skraju osiedla Oporów. W latach powojennych większa część doliny została tu odcięta od rzeki wałem przeciwpowodziowym i przeznaczona na cele rolnicze. Mimo zabezpieczeń podtopienia nadal występują a zainteresowanie dzierżawami sukcesywnie maleje. W praktyce więc oporowski waterfront ulega coraz większej dewastacji, stając się przysłowiową „ziemią niczyją”. Brakuje dojazdów do wałów na wypadek powodzi, nie uwzględniono też wejść dla pieszych. Od paru lat wśród zarośli i dzikich wysypisk śmieci żeruje stadko dzików. Poczucie zagrożenia oraz ogólna degradacja przestrzeni uniemożliwiają jej sensowne wykorzystanie przez okolicznych mieszkańców, którzy po tej stronie rzeki nie mają żadnych terenów parkowych.

Parkowe atrakcje

ŚLĘŻAŃSKI MAMUT - konstrukcja zabawowa dla starszych dzieci i młodzieży

CROSS-MUT – zespół urządzeń rekreacyjno-zręcznościowych dla wszystkich grup wiekowych

MAMU-SAD – polana gier i spotkań towarzyskich

W koncepcji parku Mamuta przyjęto zasadę patchworkingu, czyli gniazdowego wprowadzania atrakcji rekreacyjnych. Wynika to z chaotycznego rozmieszczenia działek, dzierżawionych przez osoby prywatne w okresie składania wniosku do WBO oraz ograniczonego czasu na realizację projektu. W tej sytuacji konieczne jest etapowanie inwestycji i zagospodarowanie terenu metodą krok po kroku.

Poza pracami porządkowymi, w pierwszym etapie przewiduje się skupienie uwagi na kilku miejscach strategicznych. Należą do nich trzy miejsca wypoczynku i trzy strefy wejściowe: od ul. Solskiego (strefa A), na przedłużeniu oporowskiej lipowej alejki (strefa B) oraz przy sięgaczu na wysokości numeru Bukowskiego 160 (strefa C).

Najbardziej rozwinięta ma być strefa A, zwana Polaną Marzanny – niewielki zakątek z instalacjami ziemno-roślinnymi w typie land art. Zaplanowano je na bazie pagórków pozostałych po przeszkodach dla rowerów terenowych, jako artystyczne wprowadzenie do parku i jego ślężańskich wątków.

Na wschód od tego miejsca mają się znaleźć trzy główne atrakcje parku:

MAMU-SAD – łączka w otoczeniu dawnego sadu, przeznaczona do gier plenerowych (bule, badminton, ławki i stoliki do gier planszowych). Wokół niej przewidziano owocowe „mamucie łakocie”, dostępne prosto z drzewa dla osób wypoczywających w tym miejscu;

CROSS-MUT – łąka z siedziskami oraz zespołem urządzeń rekreacyjno-sprawnościowych, do rodzinnego spędzania czasu. Mają one popularyzować proste formy ćwiczeń, adresowanych do różnych grup wiekowych i różnych typów sprawności fizycznej.

ŚLĘŻAŃSKI MAMUT, nazwany przez mieszkańców Cioskiem – mega-konstrukcja zabawowa wys. 4,5-6 m, przeznaczona dla starszych dzieci i młodzieży. Będzie to ikona parku, usytuowana w samym środku terenu, dostępna zarówno dla mieszkańców osiedla, jak i dla osób nadchodzących od strony parku Grabiszyńskiego.

Program był konsultowany z mieszkańcami za pomocą lokalnych mediów społecznościowych. Przeprowadzono także sondaż opinii na Pikniku Oporowskim (13.09.2014) oraz warsztaty „Zróbmy sobie park Mamuta” (28.11.2014).

 

 

Źródło: parkmamuta.pl

 


Godziny otwarcia

Pon–Nd 00:00–24:00.


Bilety

Bezpłatnie


Kontakty

info@parkmamuta.pl


Referencje


Adres

Wrocław
Park Mamuta, Oporów

Jak się tam dostać?

Dojazd (ok.10 min. od centrum Wrocławia):

tramwajem nr 4, 11, 20 do PĘTLI TRAMWAJOWEJ OPORÓW,

autobusem A, 107, 125, 325 i 251 (linia nocna) z przystanków przy ul Solskiego oraz z pętli autobusowej Aleja Piastów,

samochodem do parkingu przy pętli tramwajowej,

rowerem od parku Grabiszyńskiego i alei Romera (przez most na jazie) lub od strony osiedla Oporów, od ul Bukowskiego