W maju 2009 r. w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęła działalność Pracownia Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii „Planetarium”. Głównym celem Pracowni jest popularyzacja astronomii przy zastosowaniu nowoczesnych technik multimedialnych.
Przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć dla uczniów szkół wszystkich szczebli oraz innych osób zainteresowanych astronomią, a zajęcia prowadzone są przez zawodowych astronomów.
Oferujemy pokazy w cyfrowym planetarium, czyli komputerowe projekcje nieba na półsferycznym ekranie. Prowadzimy także lekcje na wybrane tematy z dziedziny astronomii, a ich poziom i zakres informacji dostosowane są do wieku słuchaczy. Każda lekcja jest bogato ilustrowana barwnymi prezentacjami multimedialnymi, zawierającymi oprócz zdjęć także animacje i filmy.
Treści pokazów w planetarium i lekcji stanowią istotne uzupełnienie wiedzy z dziedziny astronomii przekazywanej uczniom w ramach realizacji programu szkolnego.
Zajęcia prowadzimy wyłącznie dla grup zorganizowanych.
Pokazy w planetarium
Zapraszamy dzieci i młodzież szkolną na pokazy w cyfrowym planetarium czyli komputerowe projekcje nieba na półsferycznym ekranie. Podczas pokazu można zapoznać się ze zmieniającym się wyglądem nocnego nieba i z najciekawszymi widocznymi na nim obiektami.
Pokazy trwają około 45 minut.
Zestawy pokazów dla grup szkolnych
Osiem klejnotów Drogi Mlecznej + Zagadki słoneczne (od 5-6 lat)
Osiem klejnotów Drogi Mlecznej + Spójrzmy w niebo (od lat 5-6 lat)
Osiem klejnotów Drogi Mlecznej + Nieziemskie księżyce (od lat 7)
Osiem klejnotów Drogi Mlecznej + Niesamowite Słońce (od lat 7)
Dwa szkiełka + Utracona ciemność (od lat 10)
Dwa szkiełka + Niesamowite Słońce (od lat 10)
Dwa szkiełka + Podróż do centrum Drogi Mlecznej (od lat 10)
Osiem klejnotów Drogi Mlecznej + Zagadki słoneczne (od lat 10)
Nasze groźne Słońce + Zagadki słoneczne (od lat 10)
Nasze groźne Słońce + Niesamowite Słońce (od lat 10)
Nasze groźne Słońce + Zagadki słoneczne (od lat 10)
Wszechświat i cała reszta (od lat 10)
Zjawa z kosmosu + Podróż do centrum Drogi Mlecznej (od lat 14)
Widzenie + Utracona ciemność (od lat 14)
Widzenie + Światło (od lat 14)
Kosmiczni rozbitkowie + Utracona ciemność + Swiatło (od lat 14)
Kosmiczni rozbitkowie + Zagadki słoneczne (od lat 14)
Barwy Wszechświata (od lat 14)
Lekcje astronomii
Proponujemy lekcje astronomii w postaci barwnych prezentacji multimedialnych, zawierających oprócz zdjęć także animacje i filmy. Każda lekcja trwa 45 minut i uwzględnia odpowiedzi na pytania słuchaczy. Przy każdej lekcji jest uwaga o sugerowanym wieku odbiorcy.
Stosowane w uwagach skróty: SP – szkoła podstawowa, L – liceum, D – dorośli
Tematy lekcji do wyboru
Życie gwiazd
Lekcja przeznaczona dla: uczniów liceum, osób dorosłych
W jaki sposób powstają gwiazdy i jak umierają? Jak powstało Słońce i krążące wokół niego planety? Skąd wzięły się cięższe pierwiastki potrzebne do powstania życia na Ziemi? Jaki los czeka Słońce i Ziemię? Co to są białe karły, gwiazdy neutronowe i czarne dziury? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź podczas lekcji pt. „Życie gwiazd”.
Słońce – najbliższa nam gwiazda
Lekcja przeznaczona dla: uczniów szkoły podstawowej (klas IV-VIII), uczniów liceum, osób dorosłych
Prezentacja pt. „SŁOŃCE – NAJBLIZSZA NAM GWIAZDA” charakteryzuje budowę i właściwości fizyczne Słońca jako najbliższej nam gwiazdy. Zaprezentowano informacje o budowę wnętrza i atmosfery słonecznej uzyskane w oparciu o naziemne i satelitarne obserwacje Słońca. Przedstawiono różnorodność struktur i zjawisk słonecznych widocznych w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego. Opisano ponadto najważniejsze przejawy aktywności słonecznej i omówiono cykl aktywności słonecznej. Dodatkowo, omówiono wpływ Słońca na Ziemię.
W stronę Słońca i z powrotem
Lekcja przeznaczona dla: uczniów szkoły podstawowej (klas IV-VIII)
Księżyc i Słońce to najjaśniejsze obiekty astronomiczne na ziemskim niebie. Jedne z pierwszych pytania o kosmos, jakie zadają dzieci, dotyczą właśnie tych dwóch obiektów. Jak daleko jest Księżyc i co na nim jest? Jak wygląda Słońce z bliska i dlaczego ono świeci? Jak powstają zaćmienia Słońca i Księżyca? Skąd biorą się zorze polarne? Na te i inne pytania dotyczące Księżyca i Słońca oraz o ciekawych zjawiskach zachodzących z udziałem Ziemi, Księżyca i Słońca opowiada lekcja „W stronę Słońca i z powrotem”.
Budowa Układu Słonecznego
Lekcja przeznaczona dla: uczniów szkoły podstawowej (klas IV-VIII), uczniów liceum, osób dorosłych
Podczas lekcji pt. „Budowa Układu Słonecznego” jest omawiana struktura Układu Słonecznego. Słuchaczom przedstawione są podstawowe informacje o Słońcu i krążących wokół niego ośmiu planetach, oraz o małych ciałach należących do Układu – planetach karłowatych, planetoidach i kometach. Dodatkowo podczas zajęć omówione są zjawiska zachodzące w Układzie Słonecznym, tj. zaćmienia i tranzyty oraz fazy Księżyca i planet wewnętrznych.
Budowa i ewolucja Wszechświata
Lekcja przeznaczona dla: uczniów liceum, osób dorosłych
Wykład pt. „Budowa i ewolucja Wszechświata” wyjaśnia, jakie jest miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym, Słońca w Galaktyce, a Galaktyki we Wszechświecie. Informuje z ilu gwiazd i galaktyk składa się Wszechświat, kiedy i w jaki sposób powstał, kiedy i jak się skończy, a także czy istnieje coś poza nim. Podczas wykładu w zwięzły i przystępny sposób przedstawione są najnowsze osiągnięcia w badaniu Wszechświata, zaś sama prezentacja, bogato ilustrowana filmami i zdjęciami, stanowi multimedialne uzupełnienie treści astronomicznych poruszanych w szkołach.
Budowa i rozmiary Wszechświata
Lekcja przeznaczona dla: uczniów liceum, osób dorosłych
Lekcja pt. „Budowa i rozmiary Wszechświata” opisuje, jakie są elementy składowe Wszechświata i jak są one rozmieszczone w przestrzeni. Słuchacz poznaje miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym, Słońca w Galaktyce, a Galaktyki we Wszechświecie, a także dowiaduje się jak się wyznacza odległości we Wszechświecie i jakich jednostek używa się do ich wyrażania. Podczas lekcji w zwięzły i przystępny sposób przedstawione są najnowsze osiągnięcia w poznawaniu Wszechświata i jego rozmiarów, zaś sama prezentacja, bogato ilustrowana filmami i zdjęciami, stanowi multimedialne uzupełnienie treści astronomicznych poruszanych w szkołach.
Ruch obrotowy i obiegowy Ziemi i ich następstwa
Lekcja przeznaczona dla: uczniów szkoły podstawowej (klas I-III)
Lekcja zapoznaje dzieci w poglądowy sposób z ruchem obrotowym i obiegowym Ziemi oraz przedstawia podstawowe zjawiska astronomiczne i geofizyczne wynikające z tych ruchów dla obserwatora na Ziemi. Każde z przedstawianych zagadnień jest zilustrowane starannie przygotowanymi slajdami poglądowymi (łącznie 38 slajdów).
Zagadnienia omawiane podczas lekcji:
- Ziemia jako planeta, element Układu Słonecznego
- pojecie sfery niebieskiej
- zjawisko dnia i nocy jako skutek ruchu obrotowego Ziemi
- widomy ruch sfery niebieskiej wywołany ruchem obrotowym Ziemi dla obserwatora na biegunie, na umiarkowanych szerokościach geogr. i na równiku
- pojęcie czasu
- czas słoneczny prawdziwy i średni, czas lokalny i strefowy
- układ heliocentryczny i rewolucja kopernikańska
- ruch obiegowy Ziemi, ekliptyka, Zodiak, znaki zodiaku, punkt Barana
- kalendarz gregoriański, lata zwykłe i przestępne
- przyczyny powstawania pór roku
- Ruch obrotowy i obiegowy Ziemi i ich następstwa (SP IV-VIII, L, D)
Ziemia i jej miejsce w Układzie Słonecznym
Lekcja przeznaczona dla: uczniów szkoły podstawowej, uczniów liceum, osób dorosłych
Podczas zajęć omówione zostaną zagadnienia związane z Ziemią i jej miejscem w Układzie Słonecznym. Bogato ilustrowana prezentacja pozwoli w łatwy sposób na zrozumienie zawartych w niej treści.
Podczas lekcji omówione zostaną następujące zagadnienia:
- kształt i wymiary Ziemi,
- orbita Ziemi,
- ruch obrotowy i obiegowy Ziemi – podstawowe informacje,
- Księżyc jako naturalny satelita Ziemi,
- fazy Księżyca,
- pływy,
- miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym,
- Słońce i planety w Układzie Słonecznym – podstawowe informacje,
- zaćmienia Słońca i Księżyca,
- tranzyty planet wewnętrznych.
Cudowna podróż
Lekcja przeznaczona dla: uczniów szkoły podstawowej (klas I-III)
„Cudowna podróż” jest prezentacją przeznaczoną dla dzieci z klas I do III. Opisuje w sposób intuicyjny podstawowe obiekty astronomiczne. Tytułowa podróż rozpoczyna się na Ziemi i ta perspektywa pozostaje utrzymana przez całą prezentację. Dzięki temu łatwiejsze jest zapoznanie się nie tylko ze Słońcem i jego układem (Księżycem i planetami), ale również z większymi obiektami/strukturami. Uczeń będzie mógł zobaczyć Naszą Galaktykę i porównać ją z innymi na tle całego Wszechświata. Całość utrzymana jest w przyjemnej formie gawędy.
Grupy przyjmujemy:
w okresie: wrzesień - czerwiec
od poniedziałku do piątku
o godzinach 9:30, 11:00, 12:30, 14:00
Koszt jednej lekcji
10 zł od osoby
Koszt jednego pokazu
10 zł od osoby
ZASADY PŁATNOŚCI
Płatność wyłącznie przelewem.
Pieniądze należy przelać na numer konta podany na fakturze, którą otrzymają Państwo w dniu wizyty. W tytule przelewu należy podać numer faktury.
Zgłoszenia
Na pokazy w planetarium i lekcje astronomii należy się zapisać e-mailowo, albo telefonicznie w poniedziałki i w czwartki w godz. 10:00 – 15:00.
Minimalna liczebność grupy: 20 osób
Maksymalna liczebność grupy: 30 osób
Źródło: planetarium.astro.uni.wroc.pl, facebook.com/IAUWr/
Kontakty
Barbara Cader-Sroka 71 3378067
lub
Paweł Preś 71 3378064
planetarium@astro.uni.wroc.pl
Referencje
Adres
Wrocławul. Kopernika 11 D. Instytut Astronomiczny U.Wr. 51-622 Wrocław
Jak się tam dostać?
Ze względu na nową organizację ruchu drogowego dojazd do Pracowni "Planetarium" możliwy jest wyłącznie od strony ulicy Wróblewskiego poprzez Tramwajową i Dembowskiego.
Wzdłuż całej ulicy Kopernika obowiązuje zakaz parkowania, jednak autobusy dowożące młodzież do Planetarium mogą zatrzymać się przed Instytutem na czas 1 godziny.
Można także skorzystać z bezpłatnego parkingu przy ulicy Mickiewicza.